Gyógyszerek / orvosságok hamisítása
Új, az egész földre kiterjedő egészségügyi kockázat
Ez a nagyon veszélyes, a beteg emberek, a gyógyulni vágyók, az orvos- és gyógyszerészeti tudományban feltétel nélkül bízók helyzetét kihasználó, új csalási forma egyre jobban terjed az interneten is. Az sem mellékes tényező, hogy az ilyen jellegű honlapokat látogatók számára a sokszor jól ismert, nagy valószínűséggel csak látszólag eredeti orvosságok / gyógyszerek megtévesztően kedvező, alacsony árai nagy kísértést jelentenek. Hiába áll fenn az internetes hirdetés hiteltelenségének gyanúja, az olcsóság gyakran győz a kétkedés felett...
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) azonnali konkrét lépéseket sürget az orvosság- / gyógyszer-hamisítványok világszerte tapasztal egyre nagyobb mértékű elterjedésével szemben. A hamis orvosságok ellen meghirdetett egyre erősödő háborúban hatékonyabb globális együttműködésre, politikai összefogásra és új, kreatív megoldásokra van szükség – hangoztatták a 2006. február 16-én Római értekezlet szervezői.
Előfordulás
Világviszonylatban a legtöbb gyógyszerhamisítvány Ázsiában, Dél-Amerikában és Afrikában kerül forgalomba, de a nyugati világban, a gazdaságilag fejlett országokban is sűrűn felmerül ez a probléma. A jelenség egyre nagyobb aggodalomra ad okot, mert jelentősen növekvő mértékben bombázzák csábító, de kétes gyógyszervásárlási ajánlatokkal részben az internetezőket, részben azokat, akik vény nélküli orvosságokat megbízható helyeken vásárolnak.
Egy, az Egyesült Királyságban készített, igen kis mintán végzett, de az elmúlt évben hónapokig tartó vizsgálódás szerint - melyben a rendőrség és állami intézmények is részt vettek - 30 esetben találtak az országba bejuttatott hamisított orvosságot. A szakemberek úgy vélik, hogy nemzetközi méretekben az összes gyógyszerészeti termék 5-8%-a hamisítvány, míg felhívják a figyelmet arra, hogy - becslések szerint - ez az "iparág" egyedül az Egyesült Államok gazdaságának kb. évi 10 milliárd dolláros kárt okoz.
Egyes kimutatások szerint a leggyakrabban az antibakteriális hatású készítményeket másolják, de még a féregirtásra használt szerek sem kivételek. Mindez igen nagy veszélyt jelent az egészségre, mivel a hamisítványok általában nélkülözik a valódi hatóanyagokat, vagy csak igen kis mennyiséget tartalmaznak belőlük. Előfordulhat az is, hogy az antibiotikumokkal szembeni rezisztencia kialakulását okozzák. Ez pedig azt jelenti, hogy a kórokozók hozzászoknak az antibiotikumhoz, ami ezért már nem lesz hatásos velük szemben. Így a betegnek egyre erősebb és erősebb orvosságra van szüksége. Amennyiben pedig oltási programokban alkalmazzák a hamis gyógyszereket (pl. a fejlődő országokban, ahol hatalmas üzletet jelentenek), még elképzelni is szörnyű, mekkora veszélyt jelentenek.
Az orvosságok és egyéb termékek hamisítása között óriási különbség
„Az orvosságok és egyéb termékek hamisítása között óriási különbség, hogy egy hamis cipő, vagy parfüm használatába nem hal bele a vásárló, a hamis gyógyszer ugyanakkor megmérgezheti a gyanútlan beteget" – emelte ki Howard Zucker, a WHO vezető munkatársa. „Nemzetközi rendőrségi akciók során ugyanolyan szervezetten és határozottan, kompromisszumot nem ismerve kell fellépni a hamis gyógyszerek gyártói és terjesztői ellen, mint ahogy azt a kábítószerek elleni küzdelemben már sikerült megvalósítani.
A hamis gyógyszerek a laikusok, de gyakran a szakemberek számára is nagyon hasonlíthatnak az eredetihez. A lényeges különbség az, hogy semmi és senki nem garantálja, hogy azt és úgy tartalmazzák, mint ami a dobozukra van írva. Ezeknek a termékeknek gyakran semmilyen hatásuk nincs, viszont gyógyszer-rezisztenciát és halált okozhatnak.
A gyógyszerhamisítások jelentik ma a világ bűnügyi hálózatának az egyik legdinamikusabban fejlődő ágát. A következő 5 esztendőben 2005-hoz képest 92%-os bővülést prognosztizáltak egyedül az Egyesült Államokban, és a becslések szerint a hamis gyógyszerek forgalma el fogja érni a 75 milliárd dollárt.
Ma már tudjuk, hogy egyetlen egy olyan ország sincs a Földön, amelyet ne ért volna el a gyógyszer-hamisítványok áradata. Minden ország hatóságainak meg kell hozni a szükséges intézkedéseket a hatékony küzdelem, az állampolgárok védelme érdekében. Sürgősen meg kell oldani a törvényi szabályozásban jelenleg észlelhető hiányosságokat, a hatóságoknak megfelelő jogkörrel és végrehajtó képességgel kell ellátni annak érdekében, hogy eredményesen lehessen felvenni a harcot a bűnözőkkel szemben.
A gyógyszer-gyártóknak olyan technológiai megoldásokat kell kifejleszteniük és alkalmazniuk, amely megnehezíti a gyógyszerhamisítók dolgát.
Az erkölcsi kár
Nem szabad megfeledkezni arról a nagy erkölcsi kárról sem, ha a hamisítások következményeként megrendül az emberek bizalma a gyógyszeriparban, netán az egész egészségügyben. Ez a világban sok helyütt előfordulhat, de különösen érvényes lehet a fejlődő országokra. Földünk ezen elmaradott régióiban, ahol a közegészségügy amúgy is komoly gondokkal küzd, a rendkívül alacsony áron hozzáférhető gyógyszerhamisítványok terjedése óriási mértékű, és szinte nem ismer határokat. Dr. Emilio Segovia, a Pánamerikai Egészségügyi Szervezet vegyésze és tanácsadója a közelmúltban tartott egyik konferencián hangsúlyozta, hogy a gyógyszerhamisítást súlyos, az életet veszélyeztető bűncselekménynek kell tekinteni. Példának azt az esetet hozta fel, amikor Haitin több mint 500 gyereknél heveny veseelégtelenség alakult ki, mikor egy szállítmány paracetamolban glicerin helyett fagyálló volt. A szakember szerint mindenki: a gyártók, a nagykereskedők, a gyógyszertárak és a betegek egyaránt felelősek azért, hogy visszaszorítsák ezt a minden lelkiismereti tényezőt nélkülöző, kizárólag nyerészkedési célokat szolgáló üzletágat.
A turizmusban rejlő veszélyek
Az utazók figyelmét is fel kell hívni arra, hogy egyes országokban milyen veszélyek ellen védekezzenek. Brazíliában például annyira elterjedt a gyógyszerhamisítás, hogy azt tanácsolják, az odautazók lehetőleg vigyék magukkal a szükséges medicinát. De ha mégis kénytelenek gyógyszert vásárolni a helyszínen, akkor kizárólag a patikákat keressék fel, de a nagyvárosok áruházláncai is tettek már kellő óvintézkedéseket a vény nélkül, különböző shopokban kapható hamis szerek megjelenése ellen.
Egy másik hatalmas ország példája mellett szintén nem mehetünk el szó nélkül, ugyanis Oroszországban is riasztó a helyzet a gyógyszerhamisítások terén. Egyes felmérések szerint 1998-hoz képest tízszeresére nőtt a napvilágra került ilyen jellegű száma, és például 2000-ben 42 gyártmányt kellett kivonni a forgalomból, szemben az 1999-es 15 gyógyszerrel, melynél napvilágra került a hamisítás ténye. Az orosz államnak napjainkban is javítania kell a gyógyszerekre vonatkozó törvényeken, és nagyobb figyelmet kell fordítania a hamisítványok eladását és szállítását szankcionáló jogszabályokra.
Internet alapú gyors riasztási rendszer kidolgozása
A WHO 2005-ben a Csendes-óceán nyugati partvidékén kezdte el az internet alapú gyors riasztási rendszerének (RAS = Rapid Alert System) a működtetését, amely révén a hatékony fellépésre jogosult és arra képes hatóságokat gyorsan értesíteni tudják a különböző hamis gyógyszerek felbukkanásáról. Ennek a rendszernek a további elterjesztése hozzájárulhat a világ többi régiójában is a hamisítványok elleni harc sikeréhez.
A lakosság bevonása nélkül nem lehet igazán eredményes a hamis orvosságok elleni küzdelem. Fel kell hívni a figyelmet arra, hogy gyógyszert kizárólag ellenőrizett helyeken szabad vásárolni.
Forrás: WHO & International Pharmaceutical Students Federation